logo

نسبت طلایی لوگو

نسبت طلایی (Golden Ratio) یک عدد خاص در علوم هنر، معماری و طراحی است که از گذشته قابل توجه بوده، در تعریفی ساده این عدد از تقسیم دو خط که یکی از آن‌ها از دیگری بزرگتر باشد به دست می‌آید و آن عدد مساوی ۱٫۶۱۸ است. تعریف دیگر این عدد نسبت طلایی این است که «عددی مثبت است که اگر به آن یک واحد اضافه کنیم به مربع آن خواهیم رسید». تعریف هندسی آن چنین است: طول مستطیلی به مساحت واحد که عرض آن یک واحد کمتر از طولش باشد.

نسبت طلایی را عدد فی (Phi) یا به زبان یونانی (φ) نیز می‌نامند. تعبیر هندسی این نسبت هم به صورت زیر است که در یک پاره خط فرضی نسبت بخش بزرگتر (a) به بخش کوچکتر(b)، برابر با نسبت کل به بخش بزرگتر (a+b)/b))

نسبت طلایی لوگو

شکل ۱ – نسبت طلایی لوگو

تاریخچه توجه به عدد طلایی نه به زمان فیبوناچی بلکه به زمانهای بسیار دورتر می‌رسد. اقلیدس در جلد ششم از سیزده جلد کتاب مشهور خود که در آنها هندسه اقلیدسی را بنا نهاد، این نسبت را مطرح کرده‌است. لوکا پاچیولی در سال ۱۵۰۹ میلادی کتابی با عنوان نسبت الهی (The Divine Proportion) تألیف کرد. وی در آن نقاشی‌هایی از لئوناردو داوینچی آورده‌است که پنج جسم افلاطونی را نمایش می‌دهند و در آنها نیز به این نسبت اشاره شده‌است. بسیاری از الگوهای طبیعی در بدن انسان این نسبت را دارا هستند. نسبت طول ضلع پنج پر منتظم به طول ضلع پنج ضلعی منتظم برابر همین عدد است. همچنین در اهرام مصر نیز این نسبت رعایت شده است.

برخی نسبت طلایی را نسبت الهی نیز می‌نامند. این نام گذاری به این دلیل است که در طبیعت اطراف ما، در موجودیت‌های مختلف هم این نسبت رعایت شده است. به عنوان مثال اگر در هر کندو زنبور عسل وقتی تعداد زنبورهاي ماده را به نر تقسيم کنیم به نسبت طلایی می‌رسیم. یا در گل آفتابگردان، دانه‌هایی که به شکل مارپیچ رشد کردند، نسبت قطر هر مارپیچ به مارپیچ بعدی نسبت طلایی است.

برای رسم کردن مستطیل طلایی ابتدا مربع ABCD با استفاده از ضلع کوچک رسم می‌شود. سپس ضلع AB را نصف کرده، از وسط آن (نقطه G) با پرگار یک قوس به شعاع GC ترسیم کرده و ضلع بزرگ مستطیل (AE) را به دست می‌آورند. با توجه به شکل ترسیم شده، نصف طول این ضلع برابر نسبت طلایی است.

نسبت طلایی لوگو

در طراحی لوگو نیز برای اصولی کار کردن و زیباسازی لوگو بهتر است از این نسبت استفاده کنیم تا بتوانیم در ذهن مخاطب اثر مثبتی بگذاریم. برای پی بردن به این موضوع میتوانیم به لوگو شرکت اپل یکی از موفق ترین شرکت های حیطه It و شرکت توییتر از سایت های معروف اینترنتی نگاهی بیاندازیم.

 

نسبت طلایی لوگو

شکل ۲ – نسبت طلایی لوگو

 

 

منابع :

www.art.com

www.fa.wikipedia.org

  • Share

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *