logo

رنگ

رنگ چیست؟

رنگ پدیده ای ذهنی است. به عبارتی درک ما از امواج با طول موج های مختلف. یعنی این تاثیر ما از طول موج های مختلفی است که رنگ را میسازد. یک فیزیکدان رنگ را اینگونه تعبیر میکند؛ رنگ نوری است دارای طول موج معین و قابل ضبط. یک فیزیولوژیست رنگ را تنها تاثیرنور بر بعضی سلولها و تحریک اعضا می داند. بعضی فلاسفه رنگ را چیزی بیش از یک تصویر ذهنی نمیدانند در حالی که یک هنرمند نقاش زندگی را در رنگها می بیند و با رنگ احساس می کند. اما روانشناسی که به رابطه ذهن و رنگ توجه خاص داشته باشد آنرا ذاتی و غیر قابل تفکیک از روان می داند و معتقد است که می توان افکار و درون آدمی را به وسیله رنگها سنجید و ارزیابی کرد. هر رنگ آمیخته ای از دو خاصیت بارز یعنی شدت و درخشش نور با تاریکی و روشنی است و حتی می توان فواصل بین رنگها را همانند صدا اندازه گیری کرد.

 

colors

 

رنگهای گرم و سرد

انسان ها نسبت به رنگ های مختلف واکنش متفاوتی از خود نشان میدهند. تجربه نشان میدهد که در یک اتاق آبی یا سبز احساس سرما به آدمی دست می دهد، هر چند که اندک باشد ولی در یک اتاق قرمز یا نارنجی حس گرما القاء می شود.

این احساس ها بستگی به عوامل ذهنی و درونی فرد دارد. بر همین اساس می توان برای تسکین برخی بیماری ها از رنگ استفاده کرد. مثلا رنگ بنفش ک آرام کننده عمومی و کاهش دهنده فعالیتهای قلبی و لنفاوی می تواند باشد یا رنگ قرمز ضد کم خونی و محرک حواس به حساب می آید، ولی رنگ آ‎بی آرام کننده تحریکات و محرک نیروی حیاتی است. یک تست جالب بر روی اسب نشان داده است که اسب ها در دو اصطبل جداگانه با رنگ های آبی و قرمز واکنشی متفاوت از خود نشان داده اند و در اصطبل آبی زودتر آرام شده اند.

 

عوامل موثر در انتخاب رنگها

۱- سن:  معمولاً کودکان از رنگهای زنده و خالص و بزرگسالان از رنگهای پخته و مرکب خوششان می آید.

۲- محل زندگی: نوع محیط جغرافیایی مانند کوهستانی بودن، کویری و ساحلی بودن، مناطق آفتابی یا ابری در انتخاب رنگ بخصوص رنگ لباس موثرند. مثلاً زنان شمالی و روستایی به دلیل محیط همواره سبز، از لباسهای گلدار و الوان استفاده می کنند.

۳- فصول سال: استفاده از رنگ تیره در زمستان برای جذب گرمای خورشید و رنگ روشن در تابستان مورد توجه انسان است.

۴- فرهنگ جامعه: انتخاب رنگ به خصوصیات اجتماعی، روانی و فرهنگی جامعه نیز بستگی دارد. به عنوان مثال : سرخپوستان با ترکیب و رنگ آمیزی پوست خود، مقاومت، ایستادگی و قدرت خود را بالا می برند.

۵- زمینه هوشی و عاطفی: سلامت بدن ، روح و روان و حالات افراد در انتخاب رنگها موثر است.

۶- طبقه جامعه: شهریها معمولاً از رنگهای سرد مانند سبز و روستاییها از رنگهای گرم مانند قرمز یا اشباع شده و نقوش الوان استفاده می کنند.

۷- طبقه اجتماعی از جهت میزان درآمد: افراد کم درآمد رنگهای براق و تند و پر درآمدها رنگهای سبک، مرکب، ملایم و ظریف را انتخاب می کنند.

 

منبع مورد استفاده:

http://rezap502.epage.ir/fa/module.content_Page.40-07.html

http://rezap502.epage.ir/fa/module.content_Page.40-07.html

  • Share

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *